dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Jan Jetmar: Jak lze porazit Islámský stát

svobodneforum.cz
Autor: Jan Jetmar
Datum: 15.11.2015

Islámský stát musí být zničen, teroristé pochytáni a odsouzeni, pokud budou klást odpor, zastřeleni. Islámský stát musí byt vymazán z mapy i dějin. Proč už se tak dávno nestalo? Copak jsou EU a USA tak slabé a IS tak silný, že se ho ani po roce nepodařilo zničit? Jak je možné, že bojovníků Islámského státu neubývá? A co bude potom, až bude IS poražen? To jsou legitimní otázky, na něž veřejnost už dlouhou dobu očekává jednoznačné odpovědi, které ovšem odnikud nepřicházejí.

Co je Islámský stát?

Islámský stát je teroristy ovládané území zčásti ležící v Sýrii a zčásti v Iráku. V převážné míře se jedná o pouštní oblasti s jednotlivě rozesetými městy, kolem nichž je jen holá poušť. Nejvíce obydlenou částí IS jsou území mezi údolími řek Eufrat a Tigris. Z dějepisu známe v těchto místech jednu z prvních světových civilizací – Mezopotámii. Islámský stát je tvořen převážně radikálními sunnity, kteří jsou podporováni radikální wahhábistickou diktaturou v Saúdské Arábii, i když ta se tváří, že s IS nemá nic společného. Mimo jiné to je jeden z důvodů, proč SA nechce přijímat uprchlíky před IS.

Před vypuknutím války v Sýrii byli syrští sunnité většinovou populací, kterou utiskoval a vyvražďoval diktátor Bašár Asad, příslušník menšinové šíitské odnože. Po odchodu amerických vojsk z Iráku začala tamní šíitská vláda pronásledovat sunnity obývající území sousedící se Sýrií. Tato území se spojila a teroristé na nich vyhlásili Islámský stát.

Jak je velký Islámský stát?

Islámský stát je v současné době zhruba stejně velký jako Česká republika, odhaduje se mezi 80 a 90 tisíci kilometry čtverečními. V době největšího rozmachu, na začátku letošního roku, byl dokonce velký jako Itálie. Převážnou část území ovšem tvořila poušť, a pokud se území IS zmenšilo, tak právě o tyto pouštní oblasti a několik měst v nich se nacházejících. Také o území Kurdů, kteří si je dokázali s mezinárodní pomocí dobýt zpátky. Na území Islámského státu nyní žije asi 6 milionů obyvatel.

Jak je velká armáda IS a čím je vyzbrojená?

Odhady velikosti armády se různí od počtu 20 až 30 tisíc, které jsou obvykle udávány oficiálními místy až, po 200.000 islamistů udávaných neoficiálními zdroji. Pravda bude asi obojí. Takto velké území, které se chová jako státní útvar, poskytuje lékařskou péči, vybírá daně, zajišťuje školní docházku, potřebuje desítky tisíc oddaných příslušníků na zajištění administrativního chodu „státu“.

Armáda skutečných bojovníků pak bude pravděpodobně někde mezi 20 a 50 tisíci vojáky. Armáda IS je vyzbrojená jak americkými, tak ruskými zbraněmi. Ty získala tím, že přemohla a obsadila kasárna v Iráku a tamní armáda je vyklidila a vojenskou techniku tam zanechala. Totéž se stalo i na syrské straně, kde se pro změnu zmocnila ruské vojenské techniky z armádních skladů Bašára Asada. Proto můžeme na obrázcích vidět, jak se vojáci IS prohánějí v nejnovějších amerických jeepech. Rovněž se jim podařilo zmocnit několika tanků a obrněných vozidel. Mají děla a raketomety. IS nemá žádná letadla a kromě ručních protitankových střel, které používají proti nízko letícím letadlům, nemá ani žádnou protivzdušnou obranu.

Z čeho je IS financován?

IS je financován z peněz z ropy. Ropa je v tichosti dopravována přes turecké území do přístavních terminálů a tam je dále prodávána do celého světa. Totéž se děje i přes území Saúdské Arábie. Proto se Turci snažili, aby se pohraniční pásmo ovládané Kurdy nespojilo po celé délce, a neodřízlo tak zásobování Islámského státu. Přes hranice mezi IS a Tureckem neproudila jenom ropa, ale i zbraně a hlavně noví bojovníci.

Proč teroristů neubývá, když jsou neustále zabíjeni?

Do IS proudí teroristé z celého světa, a doplňují tak usmrcené vojáky. Rovněž je třeba si uvědomit, že ovládají 6 milionů lidí, které mohou snadno rekrutovat do války. Podle informací od vojenských zpravodajců, které byly zveřejněny, je životnost jednoho bojovníka zhruba 2 měsíce. Měsíc je připravován a cvičen na boj, může si koupit sexuální otrokyni a měsíc bojuje na frontě, než je zabit. Ačkoliv se to zdá divné, příchod teroristů do IS pomáhá očistit celý svět od těch největších magorů. Ovšem jen pokud tam také za IS padnou. Když se vrátí vycvičeni a vyzbrojeni zpátky do svých vlastí, představují značné nebezpečí. Odhaduje se, že už bylo zabito nejméně 20 tisíc radikálů z celého světa, kteří přijeli do IS bojovat. To znamená, že je v celém světě o 20 tisíc nejnebezpečnějších lidí méně.

Proč spojenci IS jenom bombardují, proč nezasáhnou i pozemními silami?

Důvodů je několik, hlavní je ten, že pokud nesedí ozbrojený terorista v jeepu a nestřílí, nedá se poznat od civilního obyvatelstva. Proto se USA a EU snaží selektivně pomocí dronů sledovat pohyb teroristů a ty pak jednotlivě likvidovat. Pokud se dozvědí o základnách teroristů, výcvikových střediscích nebo zbrojních továrnách, bombardují je letadly.

Na území IS v Iráku, ale pravděpodobně i v syrské části se pohybují odstřelovači a příslušníci speciálních jednotek britské armády, ale pravděpodobně i jiných armád, kteří v malých gerilových skupinkách dělají přepady islamistů, které zabíjí a ihned se zase stáhnou do bezpečí, většinou je na vzdálenost několika kilometrů zabijí dřív, než vůbec někdo zjistí, odkud kulky přiletěly. Pokud by do IS vtrhla pravidelná armáda, neměla by s kým bojovat, teroristé by odhodili včas zbraně a skryli se mezi civilním obyvatelstvem. Rusko tento sofistikovaný způsob boje neuznává nebo na něj nemá technologie, Rusko shazuje všude, kam doletí, „barelové“ bomby, které zlikvidují vše, co je v dosahu, bez ohledu na civilisty.

Proč nejde IS obsadit a vojáky a teroristy pochytat?

Teoreticky to jde, ale nikdo k tomu zatím neměl mandát. Američané, přesněji prezident Obama, se zařekl, že už ani jeden americký voják nepadne v Iráku a do Sýrie se mu nechce, neboť Sýrie je ve sféře vlivu Ruska. To podporuje rovněž teroristický režim prezidenta Bašára Asada a Rusko má na území Sýrie ponorkovou základnu. Dnes už tam vybudovalo i leteckou základnu a základnu pozemních sil, do nichž deponovalo svoji techniku a cca 5 tisíc vojáků. Problémem ovšem není jen Islámský stát, ale i další teroristické skupiny, které se na území Sýrie nacházejí a ovládají části území.

Pokud oslabíte IS, automaticky tím posílíte ostatní radikály. Těmi jsou například Hizballáh a al-Káida – přesněji řečeno její větev Fronta an Nusrá, nebo diktátor Asad. Dále tam bojují vzbouřenci proti Asadovi a Kurdové, kteří se chtějí osamostatnit a založit svůj vlastní stát. Proto nelze bojovat pouze s Islámským státem, ale se všemi účastníky konfliktu najednou. Když porazíte jenom IS, jeho místo zaujmou stejní zmetci, jako ti předchozí, jenom budou z al-Káidy nebo odjinud a jakmile se otřepou, budou dělat stejné teroristické činy, jako IS.

Jak dlouho se ještě bude v Sýrii a Iráku bojovat?

Pokud nezasáhnou mocnosti a bude ponechán status quo, analytici odhadují, že ještě nejméně několik let, zřejmě 3 až 5 let, než by došlo k vyčerpání všech stran nebo k jejich vzájemné likvidaci. Pokud by se rozhodla IS přemoci jakákoliv armáda spojenců NATO, včetně té naší české, IS by porazila. IS není tak vojensky silný útvar, aby nešel porazit, jen ho nelze zničit a nechat ležet ladem bez toho, že budeme vědět, co bude potom, až bude poražen.

Co je třeba udělat, aby válka v Sýrii a Iráku skončila?

Musí nastat dohoda mocností o odchodu Bašára Asada z funkce prezidenta Sýrie. Bez jeho pádu se v Sýrii nic nepohne kupředu.
Musí nastat dohoda o definitivním poválečném uspořádání Sýrie a Iráku, snaha udržet původní státní útvary v celku je nesmyslná a i nereálná.
Kurdům musí být přiznán vlastní stát na území Sýrie a Iráku. I kdyby se tak nestalo, Kurdové už mají své území víceméně dobyté a obsazené a bez ohledu na mocnosti si svůj vlastní stát vyhlásí tak jako tak. S tím nesouhlasí hlavně Turecko, které má na východě velkou kurdskou menšinu a bojí se, že by se část jeho území potom mohla odtrhnout a připojit k nově vniklému Kurdistánu.
Musí být stanoveny hranice nových státních útvarů převážně šíitů, a to nejméně jeden v Sýrii a jeden v Iráku.
Musí být dohoda, že na území dnešního Islámského státu, nebo aspoň na části, ve které žije sunnitské obyvatelstvo, vznikne nový stát sunnitů.
Musí dojít k dohodě o území Golanských výšin, které patří Sýrii a jež už desítky let okupuje Izrael, zda mu budou ponechány, nebo budou vráceny do nějakého nového státního útvaru.
Armády spojenců, ať už pod patronátem OSN, nebo NATO + Rusko, v jednom okamžiku budou muset obsadit celé území Sýrie a Iráku, nastolit protektoráty nových států a pochytat všechny teroristy. Za tučné odměny je tamní obyvatelstvo rádo udá.
Na jednotlivých územích budou muset vzniknout nové politické subjekty, které se pokusí získat podporu v demokratických volbách, ale zatím spojenci nemají s kým jednat, nikdo takový, kdo by mohl řídit nové státy, tam na obzoru není, kromě šíitské části Iráku, kde už vládne legální a demokraticky zvolená vláda.
Ustanovit rozvojové fondy a do nových států začít pumpovat peníze na rozvoj infrastruktury a budování demokratických státních struktur.
Bude nutné držet na uzdě jak sunnity, tak šíity uvnitř dnešních území Sýrie a Iráku, ale hlavně šíitský zločinecký Írán a sunnitskou zločineckou Saúdskou Arábii. Proto je nutné, aby sunnité v dnešním IS měli do budoucna oddělený stát od okolních šíitů, jinak se budou vraždit dál, jakmile skončí protektorátní ochrana spojenců.
Investovat masivní pomoc běžencům na území okolních států a vytvořit podmínky pro jejich návrat domů ze všech částí světa včetně Evropy.

Jan Jetmar
Slobodne forum. cZ

Tags: ctrlc+ctrilv, terror
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments