dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Praha porazila aj nemecké regióny, má najnižšiu nezamestnanosť v Európe


Českému hlavnému mestu pomohlo pri dosiahnutí výborných výsledkov to, že ide o malý región, ale aj to, že až tak nepriťahuje imigrantov.
Praha mala vlani najnižšiu nezamestnanosť spomedzi európskych regiónov, len 2,5 percenta. Porazila tak aj nemecké regióny, ktoré majú obvykle najnižšiu mieru nezamestnanosti v Európskej únii.

V Bratislavskom kraji bola nezamestnanosť šesťpercentná. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

Neláka imigrantovAko je to možné? Vysvetlení môže byť viacero.Česko je novou členskou krajinou Únie. „Pri nich je typické, že ich hlavné mestá majú výrazne nižšiu mieru nezamestnanosti ako zvyšok krajiny,“ hovorí Michal Habrman, analytik Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.
Tieto mestá totiž priťahujú najmä mladú a vysokokvalifikovanú pracovnú silu. „Na rozdiel od väčšiny starých členských štátov, kde je rovnomernejšie rozdelená pracovná sila medzi hlavným mestom a ostatnými regiónmi,“ dodal.
Na nižšiu mieru nezamestnanosti v hlavných a veľkých mestách vplýva aj to, že sú tam vysoké školy, teda je tam vzdelaná pracovná sila.

„Okrem toho priťahujú veľké firmy, závislé od toho, aby boli blízko ďalších firiem, s ktorým spolupracujú, a tiež od toho, aby mali dosť zamestnancov s potrebnou kvalifikáciou,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Veľkým mestám pomáha udržať zamestnanosť aj to, že sú v nich štátne úrady.

No niektoré hlavné mestá sú podľa Habrmana na tom aj horšie ako menšie

mestá, pretože vo zvýšenej miere priťahujú imigrantov s nízkou kvalifikáciou, a preto aj nižšou pravdepodobnosťou sa zamestnať. Ide o mestá ako Brusel.

Dobrým výsledkom Prahy pomohlo aj to, že bola vlani v Česku nízka nezamestnanosť – okolo 6 percent. Na Slovensku je to vyše 13 percent.

„Rozdiel medzi nezamestnanosťou v Česku a na Slovensku je dlhodobý. V Česku mali aj v 90-tych rokoch mieru nezamestnanosti pod 10 percent, u nás bola v tom období aj dvojnásobná,“ hovorí analytik portálu Profesia.sk Tomáš Janotík.

Tretím dôvodom, prečo Praha skončila tak dobre, je podľa Habrmana zo štátneho inštitútu aj administratívne vyčlenenie tohto regiónu – Praha je totiž veľmi úzko vymedzený región. „Čísla z hlavného mesta preto nie sú miešané s nezamestnanosťou okolia – regiónu Stredných Čiech, kde je dvojnásobná miera nezamestnanosti,“ dodal.

Dlhodobá je dlhodobý problém

Slovensko sa do štatistík Eurostatu zapísalo v kolónke dlhodobej nezamestnanosti. Patrí totiž ku krajinám s najvyšším počtom ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok.

Do desiatich regiónov Únie s najvyššou dlhodobou nezamestnanosťou sa zaradilo východné Slovensko s takmer 73 percentami dlhodobo nezamestnaných zo všetkých nezamestnaných aj západné Slovensko so 71,2 percenta. Okrem slovenských regiónov sa do tejto nelichotivej kategórie dostali len španielske a grécke regióny.Na opačnom konci sa umiestnili najmä severské regióny a jeden rumunský región. V nich je dlhodobá nezamestnanosť od 15 do 21 percent.

Práve dlhodobá nezamestnanosť je jedným z najväčších problémov trhu práce u nás, hovorí Mušák. „Máme pomerne veľkú skupinu nezamestnaných, ktorí nepracujú dlho, stratili pracovné návyky aj motiváciu si prácu hľadať.“

Niektorých môže podľa neho od hľadania práce odradiť aj malý rozdiel medzi dávkami a mzdou za nízkokvalifikovanú prácu.

S dlhodobou nezamestnanosťou bojujú všetky regióny Slovenska okrem Bratislavy. „Vo všetkých regiónoch je podiel dlhodobo nezamestnaných vyše 70 percent,“ hovorí Habrman zo štátneho inštitútu.

Dôvodom je podľa neho rovnaká vzdelanostná a kvalifikačná štruktúra obyvateľstva. Preto je aj situácia v Bratislave lepšia, lebo je tu vyššia vzdelanostná a kvalifikačná štruktúra ľudí.

Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments