dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Браво, Ватикан!

Брависсимо Ваше преосвященство Франциск Папа Римский.
Именно этот человек сыграл ключевую роль в примирении США и Кубы.
В честь восстановления дипломатических отношений между давними неприятелями кубинский президент Рауль Кастро официально отказался от своего "совкового  отчества" - РУС.

USA/KUBA: Vatikán hral kľúčovú úlohu pri rokovaniach o zmierení.
WASHINGTON 17. decembra (SITA/Reuters) - Vatikán na čele s pápežom Františkom hral kľúčovú úlohu pri rokovaniach o zlepšení vzťahov medzi Spojenými štátmi a Kubou. Potvrdili to vysokí predstavitelia Bieleho domu, ako aj samotný prezident Barack Obama. František údajne v tejto súvislosti zaslal Obamovi ako aj jeho kubánskemu partnerovi Raúlovi Castrovi list, v ktorom ich vyzýval na uzmierenie. Kľúčovú rolu v celej veci mal hrať aj kubánsky kardinál Jaime Ortega.
K zblíženiu vzťahov medzi Washingtonom a Havanou sa na osobitných tlačových konferenciách vyjadrili aj Obama s Castrom. "Dnešné zmeny robíme preto, že sú správne. Amerika si dnes vyberá pretrhnutie okov minulosti v záujme lepšej budúcnosti. Pre kubánsky ľud, pre americký ľud a pre celú našu pologuľu," vyhlásil Obama.
Spojené štáty už v najbližších mesiacoch pripravujú otvorenie vlastného veľvyslanectva v kubánskej metropole Havana. Washington to oznámil v čase, keď Kuba informovala o prepustení amerického pracovníka zadržiavaného v krajine posledných päť rokov a USA zase potvrdili prepustenie troch Kubáncov uväznených na Floride pre špionáž. Washington má v pláne aj zmiernenie obchodného embarga uvaleného na Kubu po revolúcii z roku 1959, ktorá vyniesla k moci Fidela Castra, brata súčasného kubánskeho lídra Raúla.
Tags: День Победы
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments