dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Boris Akunin "V Rusku panuje všeobecné šílenství"

Copypast, original je tu, na //echo24.cz >>

Jeden z nepřekládanějších ruských spisovatelů dneška Boris Akunin je ze situace v Rusku zděšený, i když nehodlá emigrovat, v zemi se bude zdržovat minimálně. „Nemám s Putinovým Ruskem nic společného, všechno tady je mi cizí,“ napsal Boris Akunin ve svém blogu na webových stránkách rádia Echo Moskvy.

Podle Akunina, populárního spisovatele historických detektivek s postavou Erasta Fandorina, čekají Rusko větší nesnáze, než s jakými se nyní potýká Ukrajina. „Neumíte si představit, jak rád bych se mýlil,“ napsal na svém blogu.

Organizátor protestů

„Je pro mě obtížné být tu v tomhle období všeobecného šílenství. Proto, i když nehodlám emigrovat, budu přirozeně trávit většinu času jinde. Střízlivý se cítí nepříjmně pod jednou střechou s opilými. Budu se pravidelně vracet, abych viděl, jestli už je po flámu,“ pokračuje autor, jehož detektiv Fandorin se představil i v českém překladu.

Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili (1956), se narodil v Gruzii, ale s rodiči se ve dvou letech přestěhoval do Moskvy. Jeho byt je nedaleko Kremlu, jehož politiku kritizuje v posledních letech pravidelně.

O trvalé emigraci uvažoval už v roce 2011 po znovuzvolení Putina, naději mu ale daly protesty, které po parlamentních volbách otřásly Moskvou. Tehdy přiletěl ze svého domu ve Francii a byl jedním z řečníků na Bolotném náměstí. O pár dní později se zapojil do organizace protestu, kterého se 24. prosince účastnily desítky tisíc lidí.

Rusko čekají nesnáze

Optimismus je nyní pryč, ke konfliktu na Ukrajině napsal: „Procházím ulicemi Moskvy, pozoruju lidi, naslouchám rozhovorům, a jsem zděšený. Nechápou, nechtějí vědět, nepřemýšlejí. Není to vina těch lidí. Mají vlastní životy, každodenní starosti. Jenže slepota, nedostatek úsudku a nezaujatost během tak historických okamžiků přijdou draho. Mou zemi čekají nesnáze. Pravděpodobně ještě horší než ty současné na Ukrajině. (...) Neumíte si představit, jak rád bych se mýlil.“

Akunin na přelomu tisíciletí oživil ruskou kriminální literaturu. Dobrodružství Erasta Fandorina, přezdívaného ruským Bondem 19. století, započala románem Azazel v roce 1998. Od té doby se jich jen v Rusku prodalo přes 13 milionů kusů, vyšly po celém světě včetně Japonska, Číny nebo Spojených států.

Tags: ctrlc+ctrilv
Subscribe

 • Пожалели.

  Если б не эти сердобольные русские красавицы, пизда пиндосам по всем статьям. Вымрут нахер. Вся надежда только на этих людей, есть шанс что они…

 • Теперь и NATO оказалось без питунских шпионов

  “ Вот они где у меня сидят, эти интуристы! Приедет... и или нашпионит, как последний сукин сын, или же капризами все нервы вымотает: и то ему не так,…

 • Bensonhurst Blues.

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments