dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

U Rusů strmě roste zájem o české občanství

15. srpen 2014 | Vladimír Ševela

Počet Rusů, kteří získali české občanství, v posledních měsících nebývale roste. Za první pololetí roku 2014 se stalo českými občany 287 Rusů. Je to více než čtyřikrát víc než za celý rok 2011 a téměř o polovinu větší množství než za předchozích dvanáct měsíců. Údaj serveru ECHO24.cz poskytlo ministerstvo vnitra.

Rusové si totiž od ledna letošního roku mohou vedle získaného občanství nového státu ponechat i původní ruské občanství. Mít dva pasy do té doby Rusko neumožňovalo. Ruská vláda změnu oficiálně zdůvodnila tím, že krajanům, kteří žijí trvale v jiných zemích, chce ponecháním ruského pasu usnadnit cestování za příbuznými do Ruska.

Podle posledního sčítání lidu se k ruské národnosti v Česku hlásí 17 a půl tisíce lidí, podle některých odhadů jich může být až několikanásobné množství. Očekává se, že stovky, možná tisíce Rusů si nyní požádá o české občanství. „Většina z nich rozhodně žádné protidemokratické či protievropské postoje nemá,“ uvedl v březnu Igor Zolotarev, bývalý místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě. Zároveň ale upozornil na ruské spolky, které šíří otevřenou kremelskou propagandu. A ta nabrala v ruských krajanských novinách i v nově založených serverech vydávaných v češtině v posledních měsících na intenzitě. Před pronikáním agentů ruských tajných služeb do české společnosti každoročně varuje BIS.

Rusové s českým občanství, kterých od ledna přibylo téměř 300, nyní mohou volit, pracovat ve státních úřadech včetně ministerstev či policejních složek.

Nálada mezi krajany se mění

Nový člen národnostní rady Alexej Kelin připomíná, že podobně jako se v posledních měsících proměnila nálada a veřejné mínění v Rusku, mění se i názory velké části krajanů. „Pokud v Rusku věří Putinovi 85 procent lidí, obávám se, že mezi zahraničními Rusy to nebude číslo o mnoho menší. Čtu teď internetové příspevky od krajanů v Belgii a nestačím se divit,“ říká Kelin. Podle něj se většina Rusů, přestože získají české občanství, nechce učit česky, proto sledují jen ruskou televizi a další ruská média. „A ta jim pořádně dokáže vymýt hlavy,“ dodává člen národnostní rady.

V roce 2013 nabylo české státní občanství 162 ruských státních občanů, v roce 2012 to bylo 173 a v roce 2011 pak 68 ruských státních občanů, uvedl Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Přejít na diskusi>>>http://echo24.cz/a/whgSS/u-rusu-strme-roste-zajem-o-ceske-obcanstvi
Subscribe

 • “ Кружева и сталь” by Gorky Look

  Любители самого вкусного советского мороженого, которые любят его в основном по рассказам ебанутых бабушек, любительниц капиталистических пенсий, не…

 • Кресты

  Словения, Приморье над Порторожем, деревня Коштабона, церковь св. Андрея, XV век.

 • Две цитаты не к ночи схлестнулись.

  « Государыня, Ведь если ты хотела врагов, Кто же тебе смел отказать?» © BG 1991. «Чтобы хорошо бороться с врагом, надо его знать. Чтобы его знать,…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments