dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

TREND: "..Террористы под спонсорством Кремля хуже диких зверей."

Tri dni po zostrelení boeingu: Teroristi sponzorovaní Kremľom horší ako divá zver

Три дня после сбития Боинга: Террористы под спонсорством Кремля хуже диких зверей.

Статья на чешском портале TREND. Поскольку статья то и дело исчезает и обновляется - прячу ее сканы сюда.
Вот состояние текста к 16:30, CET, 20.07.2014.

еще на всякий случай копирую текст на чешском, переводить у меня пока нет времени. Займусь позже.
teroristy trend

teroristy trend1

teroristy trend2

teroristy trend3

teroristy trend4

Tri dni po zostrelení boeingu: Teroristi sponzorovaní Kremľom horší ako divá zver

20.07.2014 | ČTK

Ukrajinskí i západní novinári priniesli ďalšie otrasné správy o situácii na mieste katastrofy malajzijského lietadla, v ktorom vo štvrtok zahynulo takmer 300 ľudí. Proruskí teroristi, ktorí miesto dopadu trosiek kontrolujú, podľa očitých svedkov prevážajú mŕtve telá pasažierov do Donecka, iné ponechávajú napospas rozkladu v horúcom letnom počasí. Podľa agentúry Reuters rastie nebezpečenstvo, že vecné dôkazy o príčinách a vinníkoch katastrofy zmiznú alebo budú zničené.

„Zaručíme bezpečnosť medzinárodných expertov na mieste (pádu lietadla), ak Kyjev uzavrie prímerie,“ oznámil podľa AFP vicepremiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin.

Na mieste tragédie, ktoré už silno zapácha, stále ležia desiatky mŕtvych tiel. Niektoré nechali záchranári nechali v plastových vreciach ležať pozdĺž cesty. „Vaky sú otvorené a stav pozostatkov je naozaj veľmi zlý,“ hlásil telefonicky hovorca mise Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Bociurkiw. „Je to desivý pohľad.“

Skazu lietadla neprežilo nikto z 298 cestujúcich a členov posádky, z toho 192 Holanďanov. V lietadle bolo 80 detí.

Miesto dopadu trosiek je uprostred slnečnicových a pšeničných polí medzi dvoma malými dedinami. Trosky sú roztrúsené na ploche asi 20 kilometrov štvorcových. Podľa ukrajinskej vlády separatisti previezli 38 mŕtvych tiel na doneckú prosektúru. Asistovali im pri tom údajne ľudia so silným ruským prízvukom.

Vo vyhlásení ukrajinskej vlády sa zároveň uvádza, že nákladné autá vzbúrencov previezli do Ruska časti zničeného lietadla. Do vriec bolo podľa Bociurkiwa naložených asi 80 tiel.

Krajné rozhorčenie dal v sobotu najavo holandský premiér Mark Rutte. „Bol som šokovaný zábermi, ktoré ukazujú bezohľadné správanie sa na tomto tragickom mieste,“ povedal v Amsterdame novinárom. „Telá mŕtvych ťahali po zemi a nechali ich zhniť,“ dodal.

Možnosti pozorovateľov OBSE sú obmedzené. „Dozeráme na bezpečnosť miesta dopadu a na podmienky, v ktorých sa pozostatky nachádzajú, na osobné veci mŕtvych a stav úlomkov,“ povedal hovorca OBSE.

O čiernych skrinkách misia nemá žiadne informácie, od ich obsahu si však vraj veľa nesľubuje. Experti tvrdia, že rozhodujúcim dôkazom môže byť len nejaká časť strely, ak sa ju podarí nájsť.

Lietadlo s takmer 300 ľuďmi na palube dopadlo neďaleko malej ukrajinskej dediny Hrabove, ktorá je zhruba na polceste medzi proruskými teroristami ovládaným Doneckom a Luhanskom neďaleko ruských hraníc. Podľa svedectva spravodajcu agentúry Reuters hliadky vzbúrencov zakazovali misii OBSE prístup k troskám s tým, že pozorovatelia musia počkať na vyšetrovanie vedené separatistami.

Putin sponzoruje terorizmus

Ak sa ukáže, že za zrútením malajzijského lietadla sú proruskí separatisti na východe Ukrajiny, bude niesť vinu za tragédiu s 298 obeťami aj Moskva. V nedeľnom vydaní denníka Sunday Times to napísal britský premiér David Cameron. Podľa neho sa Rusko snaží Ukrajinu destabilizovať a EÚ by preto mala voči Moskve zaujať tvrdší postoj.

„Ak je to tak (že lietadlo zostrelili separatisti), potom si musíme ujasniť, čo to znamená: je to priamy dôsledok toho, že Rusko destabilizuje suverénny štát, porušuje jeho územnú celistvosť, podporuje milície, cvičí ich a poskytuje im výzbroj,“ napísal Cameron. Podľa neho by si to mali štáty EÚ viac uvedomovať a byť vo vzťahu k Moskve tvrdšie.

„Príliš dlho tu bola na strane mnohých európskych krajín neochota čeliť dôsledkom toho, čo sa deje na východe Ukrajiny. Je čas, aby sa začalo počítať s našou silou, vplyvom a zdrojmi. Naše ekonomiky sú silné a budú posilňovať aj naďalej,“ uviedol Cameron.

Ešte tvrdšie slová použil nový britský minister obrany Michael Fallon, ktorý ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi odkázal, aby „sa pratal z východnej Ukrajiny“ a obvinil Rusko zo „sponzorovanie terorizmu“. „Musí si byť (Putin) istý, že Západ bude konať,“ varoval Fallon.

Aktualizované 20. júla 2014 o 16.15:

Záchranári na mieste dopadu trosiek malajzijského boeingu našli telá 196 z celkových 298 obetí. Telá sú uložené v chladiarenských vagónoch v meste neďaleko miesta pádu lietadla, ale nie je jasné, kto k nim má prístup. Uviedli to pozorovatelia OBSE, ktorí sú na mieste katastrofy.

Spravodajca agentúry AP uviedol, že v nedeľu už v oblasti nešťastia neležia celé ľudské telá a záchranári hľadajú len ich časti. Zástupcovia ukrajinských úradov ani účastníci záchrannej akcie nie sú schopní povedať, čo sa stalo s pozostatkami zostávajúcich 102 obetí, ktoré sa doteraz nepodarilo vypátrať.

Zamestnanci železnice, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, uviedli, že pozostatky obetí boli v noci naložené do chladiarenských vagónov na stanici v meste Torez ležiacom neďaleko miesta nehody.

Vagóny prezreli pozorovatelia OBSE. Alexander Hug z pozorovateľskej misie OBSE uviedol, že s kolegami videli vrecia s pozostatkami, ale neboli ich schopní spočítať. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Sergeja Kavtaradzeho sú vo vagónoch telá 196 obetí. „Zostanú tu, kým sa nepodarí vyriešiť, čo s nimi,“ povedal Kavtaradze.

OBSE však tvrdí, že v chladiarenských vagónoch v Toreze je len 167 tiel. Ďalšie číslo uviedol v nedeľu na tlačovej konferencii v Kyjeve podpredseda ukrajinskej vlády Volodymyr Hrojsman. Podľa neho bolo do vagónov uložených 192 tiel a osem neidentifikovaných pozostatkov. Teraz vraj ukrajinské úrady v Toreze vyjednávajú s rebelmi o tom, kam vlak s mŕtvymi zamieri.

Podľa niektorých expertov mohli telá po explózii lietadla zasiahnutého raketou zhorieť. „Skúmame miesto, kam dopadli letecké motory. Práve tam bola žiara najväčšia a žiadne pozostatky ľudských tiel tam nie sú,“ povedal agentúre AP hovorca misie OBSE Michael Bociurkiw. „Vyzerá to, že sa telá vyparili,“ dodal.

Separatisti teraz majú v rukách zrejme čierne skrinky z boeingu. „Našli sa nejaké predmety, najskôr čierne skrinky, a boli odvezené do Donecka,“ povedal premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexandr Borodaj. Či ide skutočne o záznamníky zvukovej a dátovej komunikácie posádky, musia ešte potvrdiť odborníci, dodal. Povstalci tvrdia, že skrinky odovzdajú Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO).

Kyjev znova obvinil proruských separatistov, že robia všetko pre to, aby zničili dôkazy, ktoré potvrdzujú, že lietadlo zostrelila ruská raketa. Podľa hovorcu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Lysenka separatisti narušili oblasť, ktorú vyšetrovatelia potrebujú mať nedotknutú, aby mohli vypátrať príčiny katastrofy. Lysenko zároveň tvrdí, že separatisti odviezli 38 tiel do regionálnej nemocnice v Donecku.

Tags: ctrlc+ctrilv, the airborne toxic event
Subscribe

 • Vaclav Havel “o Rusku”

  "Думаю, что уже много веков существует одна, чисто русская проблема. Она заключается в том, что Россия сама не знает, где она начинается и…

 • В ожидании Годо (сиквел).

  Старый анекдот про «Вагон повидла» в исполнении “S+PUTNIK+V”: South Korean Companies to Produce Russia's Sputnik V…

 • “Amnesty Revokes Navalny's 'Prisoner Of Conscience' Status..”

  Dwas comment: В свое время были сделаны многочисленные попытки связать Вацлава Гавла с тайной просовковой полицией STB. Не получилось. Как был Вашек…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments