dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Navaľnyj je obeť, no žiadny osvietený intelektuál. (Petra Prochazková)

Populista, ktorý prešiel od nacionalizmu k boju proti korupcii, dokázal oslabiť Putina.

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

Alexej Navaľnyj politicky nie je môj typ. Keď som pred pár rokmi v Moskve zašla na jeho tlačovú konferenciu, musela som uznať, že vie pôsobiť ozajstne a naliehavo. Po boku veľkého šachistu, výbušného a emocionálne nestabilného Garriho Kasparova, vyzeral mladistvo, energicky a racionálne. Vyžarovalo z neho až príliš zdravé sebavedomie, občas hraničiace s nadutosťou.

Nestojíte mi za pozornosť

[Čitať ďalej..]

Bolo nás tam veľa a tak moju otázku prehliadol. Keď ostatných omrzel, oslovila som ho znova. Takmer o mňa zakopol, a šiel ďalej. Keď som sa neskôr dostala do jeho kancelárie, sekretárka sa ma spýtala, v akom jazyku píšem. Čeština preňho zjavne nebola dôležitá.

Neodbytne som čakala, kým vyjde.

„Koľko ľudí si váš článok prečíta?“ spýtal sa. Číslo ho zaujalo viac, ale aj tak ma odmietol: „Mňa sledujú na sieťach milióny ľudí.“

Jasné, chcel nejakú novinársku „ťažkú ​​váhu“, nie niekoho s dosahom na malé Česko a Slovensko, kde ani nie sú jeho voliči. Ale ani hlavy štátov nedávajú takto najavo, že ste „nepotrebná háveď“.

Nebola to len táto príhoda, ktorá ma vedie k presvedčeniu, že Navaľnyj je okrem človeka s radom zásluh aj nafúkanec, mierny rasista, drobný šovinista a veľký kariérista.

To, čo Navaľnyj hovorí, rozhodne neznie ako z čítaniek liberálnej demokracie. U nás by si rozumel skôr s Klausom než s Havlom, trochu s Okamurom, ale určite nie s Čaputovou.

Vo svetle statočného a vytrvalého boja s režimom Vladimira Putina to však pre mnohých nie je podstatné.

Škodca, ktorý obťažuje

Teraz je Navaľnyj obeťou a o tých len v dobrom. Keďže po pondelkovom prebudení z umelého spánku je jeho stav nádejný, môžeme si povedať niečo o spôsoboch, akými chce zvrhnúť autokratický režim.

Nemci konštatovali, že Navaľného v Rusku otrávili jedom zo skupiny novičok. Ruskí nájomní vrahovia, nech si ich najal ktokoľvek, ho už použili doma aj v Británii.

Prečo ho použili na Navaľného? Kritizoval Putina a jeho oligarchov, vŕtal do biznis plánov regionálnych politikov, ktorí vyciciavajú oblastné rozpočty. Skúšal dokonca kandidovať v niekoľkých voľbách a hoci nálady voličov aj sčítanie hlasov má Kremeľ pevne v rukách, predsa súperov znervózňoval. Aj toho hlavného.

Nie že by sa Putin cítil priamo ohrozený. Zosadiť ho z trónu za súčasnej situácie nemohol. Nielen preto, že prezident má na svojej strane mocný bezpečnostný aparát, armádu, tajné služby, ale i médiá, prinajmenšom rovnako dôležitú zbraň.

Navaľnyj sa napriek tomu stal v posledných rokoch „blchou v kožuchu“. Nepomáhalo proti nej škriabanie ani repelent. Istota, s akou všetci ukázali na Kremeľ ako na zadávateľa vraždy opozičného lídra, však nie je na mieste.

Navaľnyj nie je Chodorkovskij

Áno, Putin by Navaľného radšej videl v ďalekej emigrácii ako doma. Tak sa zbavil bývalého ropného magnáta a najbohatšieho muža Ruska Michaila Chodorkovského.

Navaľnyj asi nie je homofób ani nacista či rasista, on je jednoducho populista. Hovorí, čo sa páči čo najviac ušiam bez toho, aby si to vždy myslel.

Bývalý nebezpečný protivník teraz platí niekoľko novinárskych projektov, organizuje konferencie, no dosah má len na opozičné intelektuálne kruhy, kde o zločinnosti Putinovho režimu nikto nepochybuje.

Navaľnyj je úplne iný typ. Na rozdiel od Chodorkovského nie je žid ani oligarcha. Navyše židov, homosexuálov a „čiernych“ nemá v láske. Má rád Rusko. Bez Putina, ale nie ako súčasť Európy, ktorá je plná rodovej rovnosti.

Nemá rád utečencov, „nemakačenkov“, darmožráčov, „asociálov“. No nech presadzuje akékoľvek hodnoty, v žiadnom prípade si novičok nezaslúži. A neželajú mu ho ani Ukrajinci, ktorým v roku 2014 odkázal: „Krym zostane súčasťou Ruska a už nikdy v dohľadnej budúcnosti nebude súčasťou Ukrajiny.“

Problém má aj s homosexuálmi. Nezatváral by ich do väzenia, LGBT akcie mu neprekážajú, ale deti by im nezveril. Keď bude prezidentom, nech sa v každej časti Ruska v referendách rozhodnú, či homosexuálov budú trpieť, alebo nie, hovorí.

Hovorí, čo chce počuť najviac uší

Pre prílišný nacionalizmus a účasť na podujatiach neonacistov Ruský marš, ktorých heslom bolo „Rusko len pre Rusov!“, Navaľného v roku 2007 vylúčili z liberálnej strany Jabloko.

Potom si založil hnutie Národ. Našťastie, zistil, že väčší úspech ako s nacionalistickou rétorikou bude mať s bojom proti korupcii. A tak Národ vystriedal Fond na boj proti korupcii.

Navaľnyj asi nie je homofób ani nacista či rasista, on je jednoducho populista. Hovorí, čo sa páči čo najviac ušiam bez toho, aby si to vždy myslel.

Nech už je politicky na ktorejkoľvek strane barikády, režim sa na ňom dopúšťa opakovaných zločinov. Atmosféru, v ktorej vraždenie oponentov Putina a kritikov jeho systému nie je zločinom, vytvoril práve ruský prezident.

Nezdá sa mi pravdepodobné, že by Putin poslal vrahov do Tomska, aby zlikvidovali Navaľného spôsobom, ktorý ho dostane na titulky svetovej tlače. Nemyslím si ani to, čo mnohí moji západní kolegovia, že musel dať na akciu súhlas. Nemusel. Možno o nej ani nevedel.

Stačilo, že Navaľnyj patril do kategórie ľudí, určených na likvidáciu. Podobne, ako bola na čiernom zozname novinárka Anna Politkovská alebo politik Boris Nemcov.

Zabil ich niekto, kto vedel, že to Putinovi prekážať nebude.

Stávka na korupciu Putina zabolela

Navaľnyj a jeho Fond na boj proti korupcii má bezpochyby leví podiel na poklese Putinovej popularity v posledných rokoch. Systematické presviedčanie občanov, že sa majú tak zle preto, lebo hŕstka privilegovaných sa má naopak dobre, prinieslo ovocie.

Kanály Navaľného na youtube sledujú viac ako štyri milióny ľudí. To už je nebezpečne početné publikum.

Sieť jeho štábov je roztiahnutá cez celé Rusko a v mnohých oblastiach jeho ľudia pracujú veľmi efektívne. Určite efektívnejšie než bunky vládnej strany Jednotné Rusko.

V normálnej demokratickej spoločnosti by bol Navaľnyj len jedným z mnohých. Ľudia by si mohli vyberať a ja by som si Navaľného nevybrala.

Nie, neotrávili Gándhího ani Havla. Pokus o vraždu nerobí z Navaľného svätca ani humanistu.

To je ale predsa úplne jedno.

Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments