Previous Entry Share Next Entry
IPN: po inwazji Niemiec na ZSRS NKWD zamordowało we Lwowie 4 tys. polskich obywateli
r.i.p.
ded_vasilij
holicin

Ofiary mordów NKWD we Lwowie, więzienie przy ul. Łąckiego. Początek lipca 1941 r. Źródło: Wikimedia Commons


Po inwazji Niemiec na Związek Sowiecki, do której doszło 22 czerwca 1941 r., funkcjonariusze NKWD zamordowali we Lwowie ok. 4 tys. polskich obywateli - przypomniał w czwartek IPN. Instytut opublikował wyniki śledztwa w tej sprawie, umorzonego w 2015 r.

"Zginęły głównie osoby przetrzymywane w lwowskich więzieniach. Prokuratorzy IPN uznali, iż były to zbrodnie wojenne, zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione z racji motywów narodowościowych i politycznych po inwazji wojsk niemieckich na ZSRS" - podał IPN, który na swojej stronie internetowej opublikował postanowienie o umorzeniu śledztwa z 13 lipca 2015 r., które prowadził pion śledczy IPN w Katowicach.

Masowej zbrodni na polskich obywatelach funkcjonariusze NKWD dokonywali między 22 czerwca a 28 sierpnia 1941 r. m.in. we Lwowie, Złoczowie i Tarnopolu.

"Z publikacji i zeznań, jakie zgromadzili śledczy, wynika, iż obywatele polscy byli traktowani wyjątkowo okrutnie – wielu w ramach +ewakuacji na Wschód+ w warunkach wojny pędzono z więzień we Lwowie pieszo aż do Moskwy. Kto nie wytrzymywał takiego marszu, ginął przebijany bagnetem" - przypomniał Instytut.

Poinformował też, że prokuratorzy IPN poznali wiele nazwisk ofiar, jednak nie udało im się ustalić bezpośrednich sprawców tych zbrodni, które – jak podkreślił Instytut powołując się na prawo międzynarodowe – nie ulegają przedawnieniu. "Nie ma natomiast wątpliwości – jak stwierdzono w uzasadnieniu tej decyzji, iż za sprawstwo kierownicze odpowiadają członkowie Biura Politycznego KC WKP(b), którzy już nie żyją" - dodał IPN.

22 czerwca 1941 r. miał początek operacji "Barbarossa", czyli atak III Rzeszy Niemieckiej na Związek Sowiecki. Podczas odwrotu Armii Czerwonej z terenów II Rzeczypospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 r. NKWD mordowało polskich obywateli także poza Lwowem, m.in. w Łucku i w Wilnie. (PAP)

http://dzieje.pl/aktualnosci/ipn-po-inwazji-niemiec-na-zsrs-nkwd-zamordowalo-4-tys-polskich-obywateli


?

Log in

No account? Create an account