Previous Entry Share Next Entry
Hej, bisťu, čiňania vof Košicoch. Varuuuuj!
dedpixto
ded_vasilij
SME: Chceme v Košiciach Číňanov? A pýta sa nás niekto?

Pred víkendom sa znova objavili zákulisné informácie o tom, že čínsky He Steel a americký U.S.Steel sa už predbežne dohodli na predaji košických železiarní. Číňania by mali v Košiciach čoskoro začať podrobné skúmanie, aby si overili stav fabriky a navrhli konečnú cenu.

Otázka, čo na to slovenská vláda a či by mala vláda podporovať príchod firmy z komunistickej Číny, je, samozrejme, namieste. Odpovedajme si bez emócií: Američania sa nás nepýtajú, či chceme, aby tu ostali, je len na nich, s kým sa dohodnú na predaji. Číňania, o ktorých je reč, majú vďaka železiarňam v srbskom Smedereve v našich končinách dobrú povesť. Z fabriky, ktorú tam privatizovali, neurobili prekladisko pre predaj ich čínskych výrobkov do Únie. Naopak, investovali do nej a dvihli tak jej cenu pre všetkých. Nedoniesli tam ani podnikovú kultúru, ktorá by nás v Európe mala nejako šokovať.

Ani v Košiciach by sa teda príchodom čínskeho majiteľa nemalo stať nič dramatické. Teda okrem toho, že sa nájdu peniaze na investície do nových technológií, ktoré Američania už desať rokov zanedbávali.

Železiarne sú síce veľká fabrika, no okrem roboty pre 10-tisíc ľudí na nej nie je nič strategické. Ocele je a bude v Európe prebytok.

Bude úplne v poriadku, ak vláda odchod Američanov len sucho zoberie na vedomie. Hustejšia diskusia príde, keď sa raz Číňania spýtajú, či sme v pohode s tým, že by si kúpili napríklad mobilného operátora alebo niektorú energetickú distribučku.

via SME

?

Log in

No account? Create an account