dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Ruský chuligán


Oleg Vorotnikov je vedúcim duchom skupiny Vojna, ktorá sa hrdo hlási k označeniu chuligáni. Ich najznámejším kúskom bol 65-metrový – ehm – penis nasprejovaný v noci na zdvíhací most v Petrohrade. Ráno sa hrdo vztýčil priamo proti oknám tamojšej expozitúry ruskej tajnej služby FSB. (Keďže je však Rusko zložitá krajina, chuligáni za to získali cenu ministerstva kultúry pre inovatívne výtvarné dielo.)
Ďalšie happeningy, v ktorých postupne ubúdalo vtipu, netreba opisovať. Pre príbeh je podstatné, že v roku 2011 sa Vorotnikov na demonštrácii strkal s policajtom, bol obvinený z napadnutia a z Ruska utiekol. Odvtedy kočuje so ženou a tromi malými deťmi Európou, prespáva u umelcov, po čase sa s nimi rozháda, obviní ich z malomeštiactva a ide ďalej.
V Prahe prespával u skupiny Ztohoven, než bol náhodne zatknutý pri výprave za jedlom („náš les sa nazýva Albert a Billa“). Česko spravidla do Ruska nevydáva, ako hneď povedal minister spravodlivosti, a vľúdna sudkyňa odmietla vziať pána Vorotnikova do väzby.
Ruský umelec potom ochotne poskytol niekoľko rozhovorov: Česi sú „valutové prostitútky“ žijúce „pod buranskými Američanmi“, tunajší umelci sú len klauni a vraj ho zbabelo nabádali, nech posiela deti do školy – malomeštiaci! Európa je nuda, zato Rusko je „krajina-hádanka“, ojoj! Potom Vorotnikov zmizol. Kým minulý týždeň knieža Karel Schwarzenberg neoznámil, že umelec teraz býva u neho na vidieku.
Ten príbeh je natoľko teatrálny a Vorotnikov natoľko prehráva úlohu jurodivého „chudožnika“, až podozrievam kniežaťa Karla, že je iba zvedavý, čo bude ďalej. Či bude Vorotnikov blúzniť, učiť sa šermovať, orať s pluhom, alebo len ukradne príbory a utečie. Keby pokračoval na Slovensko, dáme vám vedieť.
via tyzden.sk
Tags: ctrlc+ctrilv, praha
Subscribe

 • Срана-поебдитель - 1968 год

  Это не Мариуполь и не Бахмут.Это Самотлор. Под ногами этих человечков крупнейшее в Мире разведаное месторождение нефти. В то же самое время танки…

 • Zанимательная ариХметика.

  Когда пушечное мясо обвально дешевеет, а цена мяса съестного взмывает ввысь, пиZдоклювый katZapus vulgaris и дальше спокойно похрюкивает в своем…

 • FAQ Ю

  Алё, есть тут еще кто помнит контурную карту москвы? Там из этой бандуры на стрехе обороны докудова можно дострелить? Площади перед метро, магазинами…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments