dedo Vasiľ (ded_vasilij) wrote,
dedo Vasiľ
ded_vasilij

Tomáš Peszyński "Putinizace Česka bez voleb"

pooooh
Nepřátelé demokracie v Česku v čele s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem přešli od slov k činům. To, čím si dnes procházíme, je putinizace. Putinizací procházejí i Maďarsko a Polsko, ale tam o tom rozhodly volby. Nás podvedli.
Říká se tomu různě – omezování demokracie, utahování šroubů, stabilizace společnosti… Mně se líbí výraz putinizace, protože Putin je průkopník toho všeho, začal s tím nejdříve, dovedl to k dokonalosti a dotáhl to nejdál.

Putinizace je totiž pozvolná a poměrně pomalá přeměna demokratické země v zemi nedemokratickou. Nedělá se to státním převratem a tanky v ulicích. Nedělá se to masovým zatýkáním odpůrců a zavíráním do koncentračních táborů. Nedělá se to státní cenzurou médií.

Dělá se to postupným oklešťováním svobod a práv. Dělá se to postupným přijímáním omezujících zákonů. Dělá se to likvidací opozice pomocí boje proti korupci nebo terorismu. Dělá se to spoluprací se spřátelenými oligarchy. Dělá se to skupováním médií nebo ekonomickou likvidací nepohodlných médií. Dělá se to masovou propagandou koupených médií. Dělá se to ukřičením jiných názorů.

A dělá se to taky vyvoláváním strachu a nenávisti, např. k Čečencům nebo uprchlíkům.

Putin začal v relativně svobodné zemi, a aniž by použil vojenskou moc nebo nějaké institucionální změny, proměnil ji v diktaturu. To je putinizace. Je to nová a úspěšná metoda. Hybridní občanská válka, hybridní převrat, hybridní revoluce.

Ano, nemůžeme Putinovi upřít, že opravdu hodně ovlivňuje dějiny a chod alespoň našeho konce světa. Jeho metoda je pro mnohé lidi velmi sexy – třeba pro bývalého ukrajinského prezidenta Janukoviče. Je proto zázrak, že zrovna na Ukrajině se tento proces nepovedl, a to slouží Ukrajincům k velké cti. Proto je obdivujeme a necháváme se inspirovat. A proto je Putin tak nesnáší a nechává je za jejich svobodu platit.

Nebo pro maďarského Orbána, který však, protože je v EU, musí provádět putinizaci mnohem delikátněji než v Rusku.

Zalíbilo se to i lidem, kteří Putina nemusí, třeba tureckému Erdoganovi nebo polskému Kaczyńskému.

A neminulo nás to ani v Česku. Samozřejmě, u nás má tento proces také svou specifickou podobu. Putinizaci provádí samozřejmě Miloš Zeman. Jeho prostředky jsou omezené, ale využívá jich dokonale. Zaprvé je to neodpovědnost k jiným pilířům demokratického státu. Faktická Zemanova beztrestnost, která se projevuje tím, že se chová nad rámec svých ústavních povinností i povinností daných ústavními zvyklostmi. Uzurpuje si například zahraniční politiku. Za druhé je to zneužití kazatelské tradice českých prezidentů. Češi jsou zvyklí prezidenta respektovat, i když nad nimi fakticky nemá žádnou moc. Ale zatímco Masaryk a Havel byli kazatelé dobra, lásky a porozumění a hlásili se k Západu, Zeman je kazatelem zla, nenávisti a zloby a hlásí se k Východu.

dál čteme tu>>
Tags: ctrlc+ctrilv, praha
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments